Megvalósítható-e Izrael stratégiai célja, a Hamász kiiktatása? – Világrend
2023. október 18. 17:53
„A Hamász állam helyett terrorista fészket csinált Gázából” – Van-e egy nagy, palesztin-iráni forgatókönyv a háttérben? Van-e egy ilyen mély konfliktusból visszatérés a békefolyamathoz? Két Közel-Kelet-kutatót kérdeztünk podcast-műsorunkban.
2023. október 18. 17:53
4 p
1
3
19
Mentés
Október 7-én precedens nélküli terrortámadás érte Izrael déli, a Gázai övezettel szomszédos részét. Az arab lakosságú övezetből való 2005-ös izraeli kivonulás óta tucatnyi összetűzés és két háború zajlott a Hamász és az IDF között, ez a harmadik, és minden jel szerint a korábbiaknál pusztítóbb lesz.
„A Hamász szempontjából ez még egy utolsó pillanat előtti akció volt, hiszen ha Szaúd-Arábia Izraellel kibékült volna, akkor a különböző palesztin szervezetek, különösen a radikális szervezetek mozgástere nagyban beszűkült volna” – hívta fel a figyelmet Szalai Máté a fegyveres akció geopolitikai hátterére: a színfalak mögött az izraeli és a szaúdi kormányzat titkos tárgyalásokat folytatott a két állam közeledéséről, a kiegyezés új, Irán számára kedvezőtlen helyzetet teremtett volna a Közel-Keleten.
„Egy ilyen terrorszervezetet nem lehet csak egyszerűen felszámolni, és még ha fel is számolják Gázában, akkor van Hamász Ciszjordániában és Katarban is – nem biztos, hogy érdemes erről így és ilyen formában beszélni” – magyarázta Veszprémy László Bernát, aki szerint a dél-izraeli terrorakció megrengette Izrael biztonságát, az izraeli társadalmi elvárás pedig az, hogy a kormány kemény választ adjon a kihívásra.
Az október 7-i terrortámadás hátteréről szóló beszélgetésben ezeken kívül a következőkről esett szó:
– A Hezbollah bekapcsolódása után Irán esetleges megelőző csapásával berobbanthat-e egy regionális háború?
– Mi az izraeli minimálcél Gáza bombázásával?
– Lehet-e jövőbeli kiegyezés a két nép között, van- még esélye a két-állami megoldásnak?
A műsor vendége: Szalai Máté, a velencei Ca’ Foscari Egyetem Közel-Kelet-kutatója és Veszprémy László Bernát történész, a Corvinák főszerkesztője.
A visszatérő elnök megakadályozná az iráni atomfegyver előállítását, kiszabadítaná az izraeli túszokat és lezárná az orosz–ukrán háborút, nem úgy, ahogy azt Zelenszkijék szeretnék. És ez még nem minden...
Bassár el-Aszad Moszkvába menekült, rendszere összeomlott. Szíria új, iszlamista vezetője azt ígéri a Nyugatnak, hogy megváltozott, és stabilitást hoz az országnak.
"Megvalósítható-e Izrael stratégiai célja, a Hamász kiiktatása?"
Nem, és ha a Nyugat pofával előre beszalad ebbe a faszerdőbe, ugyanúgy pofára fog esni, mint az ukrán háború kapcsán.
A muszlim világ összefog Izrael ellen. Ha Izrael bemegy Gázába (eddig vajon miért nem ment még be), annak semmi jó vége nem lesz. Irán, Pakisztán, Afganisztán, az iraki síita milíciák, a Hezbollah már fenik a késüket arra az esetre, ha Izrael elindítja az inváziót.
Ha kiiktatják a Hamaszt alakul helyette másik van erre már példa bőven. A másik még konokabb lesz. Talán bele kellene törődni egy önálló Palesztin államba. Nem ér az a terület annyit, ahány hullát kitermelt már, de Izrael minden négyzetcentiért feláldoz valakit.